Monday, January 9, 2017

Kujtim Stojku - Ramush Haradinaj


Ramush Haradinaj lindi më 3 korrik 1968 në Gllogjan, afër Deçanit. Është një politikan dhe ish-udhëheqës i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Prej datës 3 dhjetor 2004 deri më 8 mars 2005 ka qenë Kryeministër i Kosovës.
Ramush Haradinaj ishte komandant në Zonën Operative të Dukagjinit të UÇK-së. Pas luftës me transformimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Trupat Mbrojtëse të Kosovës (TMK) ai emërohet zëvendëskomandant i TMK-së. Në prill të vitit 2000 largohet nga jeta ushtarake dhe themelon partinë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Kryetar i së cilës është edhe sot.
Më 3 dhjetor 2004 në parlamentin e Kosovës u zgjodh kryeministër me shumicë votash. Më 8 mars të vitit 2005, Tribunali për Krime të Luftës në ish-Jugosllavi publikoi aktakuzën për krime lufte ndaj tij dhe si rrjedhojë po atë ditë Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e Kryeministrit të Kosovës në mënyrë që të përballet me aktakuzën e ngritur nga Tribunali. Ai të nesërmen shkon vullnetarisht në Tribunalin e Hagës, ku me të mbërritur u burgos. Pas disa muajve në paraburgim ai u lirua përkohësisht deri në fillim të gjykimit të tij.
Është i martuar me prezantuesen e lajmeve, Anita Haradinaj, me të cilën ka një djalë dhe një vajzë. Haradinaj ka jetuar për disa vite jashtë Kosovës, kryesisht në Zvicër, ku edhe ka mësuar gjuhën frënge dhe angleze. Haradinaj emigroi në Zvicër, ku kaloi 8 vite duke punuar si punëtor ndërtimi dhe roje të sigurisë . Në Zvicër, ai u bashkua me separatiste Lëvizjes Kombëtare të Kosovës, nga e cila ka origjinën UÇK-së. Ka shtëpinë, në lagjen Arbëria në Prishtinë.

Nga ushtar në politikan

Pas demilitarizimit të UÇK-së(Ushtria Çlirimtare e Kosoves) pas hyrjes së NATO-s në Kosovë në vitin 1999, UÇK-ja u transformua në Trupat Mbrojtëse të Kosovës (TMK). Në këtë forcë të re, Haradinaj ishte komandant deputet, nën Agim Çeku, dhe konsiderohet të ketë qenë një figurë qendrore në sigurimin e tranzicionit të suksesshëm në një forcë civile të kontrolluar. Ai del në pension nga TMK-ja më 11 prill 2000, dhe njoftoi se ai po hynte në politikë. Ai themeloi, me përkrahje nga Bakalli Mahmuti, ish-udhëheqës komunist, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), më 29 prill 2000 dhe u zgjodh kryetar i partisë. Ky vendim shkaktoi pakënaqësi në shumë nga më të mbështetësve të ish-militante të UÇK-së të cilët kishin shpresuar për të parë Haradinajn të hyjë në një aleancë politike me Hashim Thaçin. Thaçi kishte qenë udhëheqës politik i UÇK-së dhe nga 2000 ishte udhëheqës i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), opozita kryesore e udhëhequr nga Ibrahim Rugovës Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), e cila kishte qenë kundër UÇK-së. Haradinaj dha si arsye që për formimin e një partie të re nevojën për të krijuar një model të ri për të ardhmen mirëqenien e politikës demokratike në Kosovë, i paprekur nga lufta me kohë të ndarjeve. [Citim i duhur] Haradinaj konsiderohet si një hero kombëtar nga shumë shqiptarë të Kosovës. [Redakto] Megjithatë ai gëzonte sukses zgjedhor të kufizuar deri në dhe duke përfshirë zgjedhjet e 2004, duke u perceptuar si një ushtar më tepër se sa një politikan. [Redakto] Pas zgjedhjeve të tetorit 2004, megjithatë, ai hyri në bisedime për koalicion me LDK-së, të udhëhequr nga atëherë Presidenti i Kosovës, në fund të Dr Ibrahim Rugova. Rezultati ishte një qeveri me Haradinajn si kryeministër. Në Kuvendin e Kosovës, kandidaturën e Haradinajt për kryeministër, të papritur e vëzhguesve më të madhe, fitoi mbështetjen e 72 anëtarë nga 120 me vetëm tre kundërshtare. Aleanca e Haradinajt me Rugovën e udhëhequr nga LDK-ja u konsiderua si një shëruese e madhe e armiqësive të luftës dhe menjëherë pas periudhave të luftës. [Redakto] Kjo provokoi një reagim armiqësor nga PDK-ja në kohë. Haradinaj formuar një lidhje të ngushtë dhe produktiv punuar me Ibrahim Rugovën dhe figurave të tjerë të lartë të LDK-së.

Luftës kundër Jugosllavisë (Serbi)

Nga 1996 dhe 1997, Haradinaj ka marrë pjesë në organizimin e kampeve të UÇK-së në fshatrat kufitare shqiptare si Kukës, Morina, dhe Tropojë. [Redakto]. Në vitin 1997, grupi i UÇK-së Haradinaj u vënë re nga një patrulle serbe duke u përpjekur të kalojnë ilegalisht kufirin midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Në shkëmbimin e zjarrit që pasoi, rinj vëllai Luan Haradinaj u qëllua dhe u vra. [Redakto] Ai jetoi me Demhasaj Familjare në Kosovë gjatë kësaj kohe. Ata kanë emigruar në Amerikë për t'i shpëtuar luftës. [Citim i duhur] Pas kthimit të përhershëm Haradinajt në Kosovë në shkurt të vitit 1998, konflikti në Kosovë shpërthyen. Sipas aktakuzës kundër Fatmir Limajt, Haradin Bala dhe Isak Musliu në Tribunalin e Hagës, në mes të 28 shkurt dhe 5 mars, federale (serb) sulmoi forcat e UÇK-së të mbajtur fshatrat Likošane, Cirez, dhe Prekaze. Më 24 mars, forcat federale rrethuar fshatin Gllogjan dhe filloi operacionin e tyre [2] [3]. Haradinajs, megjithatë, janë në gjendje të përdorin fshatin e tyre në shtëpi për efekt të mirë dhe nën udhëheqjen e Ramush, ata neveriten me sukses sulmin. Ky sukses reaksion Haradinaj në një pozitë udhëheqëse në UÇK-në perëndimore të Kosovës. Deri në maj të 1998 ai u konsiderua si komandant i Gllogjan dhe fshatrat përreth, dhe deri në qershor 1998 ai u bë komandant i Zona Operative e Dukagjinit (ne Metohi). [Redakto] Për shkak të afërsisë perëndimore të Kosovës në Shqipëri, e cila ka dhënë një korridor nëpërmjet të cilit UÇK-së mund të prokurimit të armëve, zonës Haradinajt, pa disa nga luftimet rëndë e konfliktit dhe Ramush vendosur veten si një nga komandantët më në gjendje UÇK-së. [citim i duhur] Në shtator 1998, disa muaj më vonë, trupat e 39 persona u gjetën në afërsi të fshatit Haradinaj shtëpinë e Gllogjan, disa prej tyre duke mbajtur prova se kanë qenë lidhur deri dhe torturuar. Këto viktimat ishin njerëz lokale të etnicitetit shqiptar dhe serb si dhe ata u bënë bazë për akuzat publike për krime lufte kundër Haradinaj dhe grupi i tij [6]. ICTY përdorur dëshmi mjeko-ligjor paraqitur për të shpjeguar se këto organe në fakt janë zhvendosur nga një vend e mëparshme nga autoritetet federale. no.i.d Gjate luftes ne Kosove Ramush Haradinaj u manipulua nga Hashim Thaqi,Xhavit Haliti dhe Azem Syla qe gati arriten te shperthente lufta vllavrasese ne rrafshin e dukagjinit mes ushtareve te Ramushit dhe ushtareve te kolonel Tahir Zemaj.Fal menqurise se Zemaj keto u evituan.Ramushi mbeti i influencuar nga te lartpermendurit deri pak para vdekjes se Presidentit Rugova.

Gjyq për krime të luftës në Gjykatën e Hagës

Haradinaj ka shërbyer vetëm 100 ditë pasi kryeministri para se të akuzuar për krime lufte nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë (ICTY) në Hagë. Padia pretendon se Haradinaj, si një komandant i UÇK-së brenda, krime të kryera kundër njerëzimit dhe shkelje të ligjeve ose zakoneve të luftës në mes të marsit dhe shtatorit 1998, qëllimi i dyshuar i cili u të ushtrojë kontroll mbi territorin, i synimeve të dhënësit të dy serbëve, shqiptarëve dhe civilëve rome. [4] Ai u lirua më 3 prill 2008, për shkak të mungesës së provave bindëse. Shtetet e Bashkuara Senatori Joe Biden commented on Haradinaj's padinë, "Në kontekstin post përgjithshëm jugosllav, gatishmërinë e z. Haradinaj pas padisë së tij për t'u dorëzuar vullnetarisht dhe të shkojnë në Hagë është grevistë. Kjo qëndron në kontrast të dukshëm me sjelljen e tre individëve më famëkeq të akuzuar nga Haga, të gjithë prej të cilëve janë ende të kërkuarit, i rezistonin arrestimit: ish gjeneralin serb boshnjak Ratko Mlladiç, ish-udhëheqësi serb boshnjak Radovan Karaxhiç, dhe ish gjenerali kroat Ante Gotovina. "[5] Haradinaj u shpreh në një deklaratë në kohën që ai ishte i gatshëm të paraqesë veten në gjykatë dhe kanë ndonjë organ këqyr me kujdes çdo e veprimeve të tij gjatë apo pas lufte, besim të gjitha veprimet janë të dyja ligjore dhe të justifikuara. Gjyqin e Haradinajt në Hagë filloi më 5 mars 2007 dhe ekipi i tij e mbrojtjes ishte udhëhequr nga Ben Emmerson QC, një udhëheqës ndërkombëtar të drejtave të njeriut avokat. Avokat Emmerson kishte mbështetës në Rodney Dixon, edhe dhomat Matrix të Londrës. Ekipi ligjor të mbrojtjes si tërësi është koordinuar nga konsulent irlandez politike dhe financierin O'Reilly Michael.
Kur padia e ICTY është lëshuar në mars 2005, Ramush Haradinaj zgjodhi të largohej menjëherë nga posti i tij si Kryeministër. Ditë më pas ai udhëtoi vullnetarisht në Hagë, ku ai qëndroi për dy muaj, derisa u dha lirimin e përkohshëm në pritje të gjyqit. Haradinaj u vlerësua shumë për veprimet e tij dhe fjalët në atë kohë, të cilat ishin perceptuar nga shumë njerëz, duke përfshirë edhe Grupi Ndërkombëtar i Krizave (ICG) [6], senatorin Joe Biden [5] dhe në fund sekretari i jashtëm britanik Robin Cook [7] si duke parandaluar dhunën dhe trazirat civile.
Atëherë kreu i Kombeve të Bashkuara Misioni i Administratës së Përkohshme në Kosovë (UNMIK), Søren Jessen-Petersen, e përshkroi Haradinajn si "mik" dhe si një njeri të "udhëheqjes dinamike, angazhimit të fortë dhe vizionit", prania e të cilit do të jetë humbur në masë të madhe. Në mars 2006, Dhoma e Apelit e Gjykatës të Hagës lirimin e tij të përkohshëm zgjeruar më tej dhe u dha Haradinaj drejtë të paparë për një të paditurin për t'u angazhuar në veprimtari politike publike. Aktiviteti i tillë ishte, megjithatë, në varësi të aprovimit të UNMIK-ut. Më 26 shkurt 2007 Haradinaj u dërgua përsëri në Hagë në mënyrë që gjyqi mund të vazhdojë. Në ditët e mëparshme ai zhvilloi takime me Presidentin e Kosovës, Fatmir Sejdiu, kryeministri Agim Çeku, kreu i Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Joachim Rücker, si dhe zyrat e ndryshme diplomatike. Në një konferencë për shtyp ai bëri thirrje publike të mbeten të qetë dhe ishte i palëkundur në besimin e tij se gjyqi do të rezultojë në një lirimin e të plotë. [8] [9] [10] Kryeprokurorja në Hagë, Karla Del Ponte, ka mbetur i bën përshtypje u lëkundur nga mbështetjen ndërkombëtare për Haradinajn, duke vazhduar të bëjë deklarata fort negativ rreth tij. Ajo tha Frankfurter Allgemeine Zeitung se "sipas vendimit [të përkohësisht lirimin e tij], ai është një faktor stabiliteti për Kosovën. Kam kuptuar kurrë këtë. Për mua ai është një kriminel lufte." [11] Del Ponte, në të njëjtën intervistë, pohoi se ishte e vështirë për të gjetur dëshmitarë të cilët ishin të gatshëm të dëshmojnë jo vetëm për të prokurorëve, por edhe për gjykatën. "Vështirësia në Kosovë ishte se askush nuk na ndihmoi, as administrata e OKB-së e as NATO-s." [12] Një raport i fundit i BBC gjetur mbështetje të konsiderueshme për Haradinajn midis popullatës serbe. Një serb nga veriu i Mitrovicës tha se "vetëm dy qeveritë e Kosovës, një nga Bajram Rexhepi, dhe sidomos një e Ramush Haradinaj kanë arritur të bëjnë diçka për minoritetin serb ... e fundit ka arritur të sjellë më pranë pakicës serbe, si dhe institucionalizimin e gjuhës serbe në Kosovë . "[13] Paqartësi e akuzave kundër Haradinajt personalisht, dhe dyshimi i zhvilluar gjerësisht ai është akuzuar si pjesë e një marrëveshje politike me Beogradin kombinuar me mbështetjen e hapur ndërkombëtar për atë, ka pasur efektin e rritjes se sa zvogëlojnë rëndësinë e tij politike në Kosovë. [ citim i duhur], Karla Del Ponte ka shprehur irritim e saj duke thënë: "Unë nuk e kuptoj pse nuk mund të ketë paqe në Kosovë pa Ramush Haradinaj." [citim i duhur] Më 20 korrik 2007, aplikim Ramush Haradinajt për lirimin e përkohshëm gjatë pushimeve të verës gjykata nuk u pranua. Ai u dha një lirim të përkohshëm të dytë të jashtëzakonshme mbi pushimet e Krishtlindjeve gjykatë. Dhoma e gjyqit të dhënë vendimin e saj më 3 prill 2008; jo fajtor. Mbrojtës të Haradinajt, Balajt dhe Brahimajt nuk e kanë marrë një dëshmitar të vetëm të mbrojtjes për të dalë duke pasur parasysh se të panevojshme. Akuzës nuk ishte në gjendje të sjellë në sallën e gjyqit të planifikuar tre dëshmitarëve. Një prej tyre, Naser Lika, ishte e angazhuar në një institucion të shëndetit mendor në kohën kur ai u thirr për të dëshmuar. Një tjetër, Shefqet Kabashi, nuk pranoi të dëshmojë duke përmendur dështimin e OTP-së për të jetuar deri në kushtet e vëna për dëshminë e tij. [14] Gjyqtarët vuri në dukje se shumë dëshmitarë frikësuar mendonin: "Dhoma e hasur vështirësi të konsiderueshme në sigurimin e dëshmisë së një numri të madh të këtyre dëshmitarëve. frikë Shumë përmendet si një arsye të shquar për të mos dëshirojnë të paraqiten para Dhomës për të dhënë dëshmi. Në këtë aspekt, Dhoma fituar një përshtypje të fortë se gjyqi ishte duke u zhvilluar në një atmosferë ku dëshmitarët ndjeheshin të pasigurt, për shkak të një numri faktorësh të përcaktuara në Gjykimit. "[15]
Kujtim Berisha, një rom i cili ishte gjithashtu që do të quhet si një dëshmitar nga OTP në rastin kundër Haradinaj, u vra në një aksident me makinë në Podgoricë, Mali i Zi më 18 Shkurt 2007, kur 67-vjeçar serb malazez, Aleksandar Ristović kope makinën e tij në Berisha dhe dy burra të tjerë. Përditshmja malazeze Vijesti shtetet se policia "ka konfirmuar se në momentin e aksidentit ishte i dehur Ristović - ngarje me një shpejtësi shumë të lartë '. [16] Mediat serbe kanë shkruar se deri në dhjetë persona të cilët ishin menduar për të dëshmuar në gjyqin kundër Haradinajt kanë vdekur, por përfaqësuesi i Gjykatës së Hagës në Serbi, Nerma Jelacic tha se akuzat për vrasjen e dëshmitarëve ishin të pavërteta. [17] Geoffrey Nice, kryeprokurorja e ICTY, në rastin e Millosheviqit, shkroi në një kolonë në Koha Ditore se janë të paktën tre juristë me përvojë ndjekjen e këshilloi Del Ponte, kundër Ramush Haradinajt akuzuar pasi ai nuk mund të provohet ai ishte fajtor. [18] Më 25 prill 2008 ICTY zyrtarisht hapi padi kundër Astrit Haraqija dhe këshilltarëve të tij Bajrush Morina për mospërfillje të gjykatës në rastin Haradinaj. Sipas akuzës, Astrit Haracija i cili atëherë ishte ministër i Kosovës për Kulturë, Rini dhe Sport dhe një anëtar i "komitetit të mbrojtjes për Ramush Haradinaj", ka paguar për udhëtim e Morinës, pastaj redaktori i të përditshmes Bota Sot "në Prishtinë, për të vend ku dëshmitarëve nën mbrojtjen e rob lufte banuar dhe tentim për të trembur jo atë për të dëshmuar në gjyq. [19] Më 1 maj 2008 prokurorët e ICTY Serge Bramertz nën kanë paraqitur zyrtarisht një apel për vendimin e Haradinajt, para afatit të skaduar maj 3. Prokurorët paraqitur edhe ankesat kundër vendimin e liruar e kooperativave Haradinaj Idriz Balaj dhe Lahi Bahrimaj, i fundit prej të cilëve u dënua me 6 vjet burg. .

Familja dhe jeta

Ramush Haradinaj është i martuar me reporteren e lajmeve te RTK-së Anita Haradinaj , ata kanë tre fëmijë të vegjël dy djem Gjini dhe Trimi dhe një vajzë Hana. Haradinaj ka pesë vëllezër, Dy prej tyre, Luani e Shkelzeni, u vranë si oficerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftes me forcat serbe të sigurimit. Daut Haradinaj, vëllai i tij shërbeu tre vjet burg në Kosovë për vrasjet e paligjshme të shqiptarëve të tjerë gjatë Luftës së Kosovës të vitit 1999. Enveri vëllai i tij u vra në një makinë ne atentat në Kosovë në prill 2005 [7].
Babai i tij, nëna dhe vëllezërit e motrat më të rinj mbetur ende banojnë në shtëpinë familjare në fshtain GLLOGJAN te Deçanit.

(wikpedia)....

0 comments:

Post a Comment